Daria Sienkiewicz - logotyp

Gabinet Podologiczny Daria Sienkiewicz


Podologia w praktyce?

Czym jest podologia i dlaczego profilaktyka w pielęgnacji jest ważna?

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się pielęgnacją i terapią schorzeń i zmian w obrębie stóp. Prawidłowy zabieg poprzedza dokładny wywiad z pacjentem, wypełnienie karty, obejrzenie stóp oraz postawienie wstępnej diagnozy.

Dowiedz się więcej

Jak dbać o stopy?

Co możesz zrobić samodzielnie, a w czym pomoże Ci specjalista podolog?

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się pielęgnacją i terapią schorzeń i zmian w obrębie stóp. Prawidłowy zabieg poprzedza dokładny wywiad z pacjentem, wypełnienie karty, obejrzenie stóp oraz postawienie wstępnej diagnozy.

Dowiedz się więcej

Kilka słów o podologii

Społeczeństwo ma tendencje do coraz większego dbania o wygląd i estetykę ciała. Ludzie chcą być piękni, zadbani, chcą się czuć doskonale w swoim ciele. Chcą być postrzegani jako niestarzejący się, wiecznie młodzi ludzie. Wraz z rozwojem medycyny estetycznej, zwiększył się wachlarz usług oferujących polepszenie, udoskonalenie swojego wyglądu. Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę u innych osób jest twarz.

To właśnie twarzy poświęcamy najwięcej czasu i uwagi w domowej jak i gabinetowej pielęgnacji. Wraz z wiekiem wydaje się jednak, że od samej estetyki naszego ciała oraz próby odmładzania się ważniejsze jest przede wszystkim zdrowie. Wraz z wiekiem zaczynamy dostrzegać zaniedbania do jakich dopuściliśmy w naszym życiu.

Zaczynamy odczuwać konsekwencje złego postępowania w całym życiu, jak np. nieprawidłowe odżywianie, mało aktywny ruchowo tryb życia, lekceważenie zaleceń lekarskich, łagodzenie dolegliwości bólowych tabletkami przeciwbólowymi bez szukania przyczyny ich powstawania. Im starsi jesteśmy tym zaczynamy dostrzegać, że zdrowie jest najważniejsze. Uroda i piękno przechodzą na dalszy plan, a oszczędności życia i czas zaczyna się przeznaczać w większości na polepszenie zdrowia.

Priorytetem zaczynają być podstawowe potrzeby, o których wcześniej się nie myślało jak np. przeżycie dnia bez bólu, sprawne poruszanie się, życie bez uzależniania się od pomocy innych. Ludzie nie chcą żeby cokolwiek zaburzyło ich normalne, samodzielne funkcjonowanie. Po wielu latach dostrzeżono jak bardzo w normalnym funkcjonowaniu, poruszaniu się i korzystaniu z życia w szczególności u osób starszych, potrzebne są "zdrowe stopy". Porównując się do sąsiadów z zachodu, w Polsce późno pojawił się termin "podologia".

Do teraz większość osób w Polsce nie zna tej specjalności i nie wie czym się ona zajmuje. Jednak dzięki konferencjom, reklamom, szkoleniom w uniwersytetach III wieku coraz więcej osób ma możliwość dowiedzenia się czym zajmuje się ta dziedzina. Na szczęście w Polsce w ostatnich latach powstało także wiele szkół kształcących z zakresu podologii i specjalistycznej pielęgnacji stóp. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na usługi podologiczne i rozpowszechnianiu się tej profesji.

Specjalność ta zatem, jest dziedziną nauki zajmującą się kończynami dolnymi, łączy wiedzę z zakresu medycyny i kosmetologii. Do zadań podologa, czyli specjalisty z zakresu pielęgnacji stóp należy ocena stóp pacjenta. W tym ocena stanu skóry, tkanek miękkich, układu kostnego oraz przydatków skóry. Podolog musi posiadać wiedzę z wielu dziedzin nauki jak dermatologia, neurologia, anatomia a często także współpracuje z wieloma specjalistami np. dermatolog, chirurg, fizjoterapeuta, diabetolog, angiolog, ortopeda, (Koselak, 2012). Po za wiedzą, podolog musi posiadać odpowiednie umiejętności manualne, których wyćwiczenie wymaga wiele godzin praktyk, jak np. posługiwanie się skalpelem, dłutem, specjalistycznymi narzędziami oraz maszynami stosowanymi w podologii.Sokołowska-Wojdyło, 2015

Szczególną rolą specjalisty podologa jest pielęgnacja osób starszych, w podeszłym wieku. Osoby te są grupą, która najczęściej zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi. Specjalizacja ta powstała właśnie w odpowiedzi na potrzeby pacjentów, którzy cierpią na szerzące się choroby jak np. miażdżyca, cukrzyca, otyłość, przewlekła niewydolność żylna oraz wady postawy, (Grabicka, 2015). Osoby z tymi chorobami wymagają specjalistycznej opieki i pielęgnacji stóp. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg bez uwzględnienia chorób pacjenta może być niebezpieczny dla jego zdrowia, a nawet życia, (Sokołowska-Wojdyło, 2015).

Ważnym zadaniem podologa jest edukacja pacjentów. Szerzenie wiedzy o schorzeniach kończyn dolnych, możliwościach ich leczenia oraz prawidłowej pielęgnacji, umożliwi pacjentom wprowadzenie działań profilaktycznych i zapobiegnie powstawaniu zmian patologicznych. Jeśli świadomość ludzi na temat prawidłowej pielęgnacji stóp zostanie zwiększona, zmniejszy się odsetek ludzi z dolegliwościami nabytymi. Grabicka, 2015

Najczęściej spotykanym klientem w gabinecie podologicznym jest pacjent w przedziale wieku 50-80 lat. Osoby te najbardziej potrzebują opieki podologa. Ze względu na ograniczoną ruchomość, która utrudnia im prawidłową pielęgnacje stopy jak: obcięcie paznokci, oczyszczenie zrogowaceń. Osoby starsze zmagają się częściej z chorobami ogólnoustrojowymi, które wpływają na kondycję skóry, wielkość i ilość zmian na stopie. Takie choroby jak niewydolność żylna i tętnicza, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu limfatycznego to choroby dotyczące w większości osób starszych. Niewydolność żył kończyn dolnych to problem większości seniorów, który niesie za sobą wiele skutków w obrębie skóry i przypadków stopy.

Dla osób chorych na cukrzycę stopy powinny być w centrum ich uwagi. Brak prawidłowej kontroli i pielęgnacji stóp u diabetyka może skończyć się nawet amputacją częściową stopy lub kończyny. Prócz samych chorób, wpływ na organizm mają leki, które seniorzy w wyniku przewlekłych chorób muszą zażywać. Wraz z upływem lat zaczynają pojawiać się zmiany kształtu, grubości i barwy płytki paznokciowej. Niejednokrotnie osoby starsze mają problemy z krążeniem w wyniku czego wzrost paznokci zostaje spowolniony. Zdarza się, że płytka zmienia kierunek wzrostu, co połączone z nadmiernym jej rogowaceniem powoduje powstanie grubych, trudnych do obcięcia paznokci. Często stopy seniorów są przesuszone, skóra na piętach nadmiernie rogowacieje co doprowadza do powstawania bolesnych pęknięć i rozpadlin. Poza tym stopy są zdeformowane co z kolei jest przyczyną powstawania bolesnych odcisków. Gawryołek, 2012

Pomogę

W następujących przypadkach chorób i zmian chorobowych

Dowiedz się więcej

Umów się na wizytę

Zadzwoń / Napisz - umów się na
wizytę, badania lub bezpłatne konsultacje


Gabinet Podologiczny Daria Sienkiewicz Kościuszki 12 / 64-800 Chodzież

Napisz Wiadomośćkontakt@podologchodziez.pl

Lub Zadzwoń+48 668 986 788