Daria Sienkiewicz - logotyp

Gabinet Podologiczny Daria Sienkiewicz


Brodawki wirusowe / kurzajki zakażenia wirusowe


Zapraszam do kontaktu


Zadzwoń i umów się na wizytę+48668 986 788

Wrastający Paznokieć - Gabinet Podologiczny

Opis schorzenia


Skóra stóp jest narażona na występowanie zakażeń wirusowych, czego przykładem jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego typu 1 oraz 2. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowalności na to schorzenie.

Wiąże się to z faktem, iż brodawki stóp są jedynymi z najbardziej zakaźnych typów brodawek. Brodawki wywołane są poprzez wirusy HPV 1 i 2. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą ze zmianami wywołanymi przez te wirusy lub też materiałem biologicznym .

Obraz kliniczny


Mogą to być zmiany pojedyncze (brodawka basenowa) lub rozsiane (brodawka mozaikowa). HPV 1 wywołuje zmiany dotyczące głównie u dzieci i młodzieży. Typ brodawki basenowej objawia się bólem przy chodzeniu, co ma związek z głębokim wnikaniem zakażenia, aż do skóry właściwej i lokalizacją głównie w miejscach urazu mechanicznego (nad głowami kości śródstopia). Brodawki te często są mylone z nagniotkiem.

Typ brodawki HPV 2 jest to zmiana bardziej rozległa i powierzchowna. Nie dająca dolegliwości bólowych. Obserwuje się skupienie wielu brodawek na niewielkiej powierzchni, co stwarza podobieństwo do mozaiki. Mają tendencję do nawrotów, gdyż nie dają trwałej oporności, niż w przypadku brodawki basenowej.