Odciski Leczenie odcisków
Zapraszam do kontaktu
Zadzwoń i umów się na wizytę+48668 986 788
Opis schorzenia
Do jednego z typów hiperkeratozy należy odcisk, zwany także nagniotkiem. Powstaje od nadmiernego rogowacenia naskórka, które jest reakcją na wzmożony punktowy ucisk. W miejscu wzmożonego nacisku lub tarcia nagniotek grubieje i drażni głębsze warstwy skóry.
W przypadku gdy odcisk nie może się oddzielić, zaczyna wytwarzać rdzeń wnikający skórę. Odciski można podzielić na kilka typów ze względu na miejsce lokalizacji.
Odciski podeszwowe
Jest to typ nagniotków, który występuje na podeszwowej części stopy. Najczęstsze miejsca lokalizacji znajdują się pod główkami kości śródstopia. Nagniotki pod II, III i IV główką kości śródstopia pojawiają się w wyniki płaskostopia poprzecznego oraz towarzyszą przy występowaniu haluksa. Noszenie butów na wysokim obcasie, zużyta wkładka do butów także mogą być przyczyną powstawania odcisków podeszwowych.
Odciski międzypalcowe
Powstają między palcami, w wyniku ocierania się o siebie palców. Zmiany te występują na wyniosłościach kostnych stawów międzypaliczkowych tylko na jednym lub na dwóch palcach, między którymi dochodzi do wzajemnego drażnienia skóry. Przyczynami powstania mogą być: sztywne, nieruchome, ciasno ułożone palce; noszenie za małego obuwia.
Odciski na grzbietowej części palców
Nagniotki te znajdują się na grzbietowej stronie części palca. Dotyczy najczęściej palców: II , III , IV i V. Praktycznie nie zdarza się w obrębie palucha. Nagniotek na grzbietowej części palca pojawia się w wyniku tarcia obuwia, szwów w skarpetkach lub rajstopach.
Głębokie stożkowe zrogowacenia na II, III i IV palcu mogą wystąpić w przypadku schorzenia zwanego palcem młotkowatym. Przyczyną powstawania nagniotka na V palcu stopy jest noszenie za małego obuwia, bądź buta który swym szwem drażni ostatni palec stopy.
Obraz kliniczny i objawy
- Twarde zrogowacenie na skórze palców, na którym obecny jest czop rogowy
- Ból występujący przy bezpośrednim, punktowym ucisku
- Zaczerwienienie, nierzadko świąd, stan zapalny
- Dyskomfort w miejscu występowania odcisku podczas noszenia obuwia
Przyczyny
- Wady stóp tj. płaskostopie poprzeczne, stopa wysoka, haluks
- Deformacje palców tj. palec młotkowaty, młoteczkowaty
- Noszenie obuwia o niskim i zwężanym czubku